úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Zdraví
4. června 2006
Co dělat při ztrátě hlasu
Lenka Krejcarová
Světový svátek fotbalu se blíží a s ním i nadměrná zátěž pro hlasivky fanoušků: vždyť kdo by si nechtěl zařvat z plných plic, aby svůj tým povzbudil na cestě k vítězství? Náruživé skandování ale může vyjít draho. Hrozí nám nejen chrapot, ale i zánět a s ním spojená ztráta hlasu. Jak dostat hlasivky zpět do formy?
Lidové rčení mluviti stříbro, mlčeti zlato u namožených hlasivek platí dvojnásob. Mlčení na ně totiž působí jako balzám. "Pozor na šeptání - to hlasivky namáhá ještě víc, než když se snažíme mluvit nahlas," varuje otorinolaryngolog Petr Klimák z pražské Fakultní nemocnice Motol. Za nezbytnou součást léčby považuje pití teplých nápojů a inhalace. První pomocí při ztrátě hlasu je podle něho horká Vincentka. Ta zklidňuje zánět a je bohatá na soli, které uvolňují hleny. Lze ji buď inhalovat nebo popíjet horkou s mlékem či medem.
Návrat k původnímu hlasu dokážou urychlit také léky napomáhající uvolnění hlenu, takzvaná mukolytika a zvlhčovací spreje. Od věci není ani dát si na krk Priessnitzův zábal, tedy studený obklad, přes něj igelit a nakonec suchý teplý obklad. Pokud hlasivky "nepostaví na nohy" ani to, vsaďte na recepty babiček. Pomoci by mohl například obklad z bramboru. Připravíte ho tak, že uvaříte brambor a ještě teplý ho rozmačkáte. Poté hmotu smícháte s lžící másla nebo sádla a na hadříku přikládáte na krk. Protože sliznici hlasivek poškozuje také to, co člověk vdechuje, vyplatí se vyhnout se místům s mrazivým vzduchem a dráždivým látkám. Platí to samozřejmě i o pobytu v zakouřených hospodách.

Zánět nejen při nemoci

Zlato v hrdle, přesněji dvě hlasivky fungující jako struny, je součástí hrtanu. "V případě, že jsou hlasivkové vazy, obal hrtanu i jeho sliznice v pořádku, tvoří se normální hlas. Pokud sliznice oteče nebo se změní množství vazkého hlenu, který ji pokrývá, objeví se známé potíže s hlasem," vysvětluje Klimák. Nejčastější příčinou tohoto jevu podle tohoto odborníka bývá zánět. Nezpůsobují ho jen virová nebo bakteriální onemocnění, ale i přílišná mechanická námaha. Už při klidné mluvě na sebe vazy hlasivek narážejí. Když ale člověk křičí či zpívá lidově řečeno na doraz, tlačí se vzduch proti silně napjatým vazům. Výsledek dvouhodinového řvaní na stadionu nebo v zakouřené hospodě je pak zhruba stejný, jako by se netrénovaný člověk snažil uběhnout maraton. Tlakem vzduchu totiž vznikají velmi silné nárazy, na které hlasivky reagují podobně jako tkáň na jakémkoli jiném místě těla - otékají nebo dochází ke krevním výronům. Do formy se však hned nedostanou. Kdo chce fandit až do konce, měl by si proto hlasivky šetřit.

***

CO VRÁTÍ FORMU HLASIVKÁM

- naprostý hlasový klid
- konzumace teplých nápojů
- nekouření a snaha vyhnout se dráždivým látkám
- popíjení horké Vincentky s mlékem a medem či její inhalování
- Priessnitzův zábal na krk či zábal z horkého bramboru s máslem
- zvlhčovací spreje a léky uvolňující hleny

Foto autor| Foto archiv