úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Zdraví
7. května 2006
Co krade dobrý spánek
Lenka Krejcarová
Někdo počítá ovečky, jiný se hodiny převaluje v posteli. Po očku sleduje ciferník budíku a nad ránem zjistí, že si o osmi hodinách spánku může nechat leda tak zdát.
Oněch pověstných osm hodin spánku sice není podmínkou, ale bez odpočinku žít prostě nejde. Pravidelný a hlavně dostatečný spánek totiž chrání nervový systém a zároveň funguje i jako obranný mechanismus těla. Když pár hodin odpočinku chybí, ohlásí se nejdříve únava a po ní výpadky v soustředění. Pokud je deficit větší, projeví se pozvolný úbytek intelektových funkcí. V horším případě dlouhodobé nevyspání vyústí v duševní vyčerpání, nemoc nebo depresi.
Jednou ze základních chyb nespavců bývá špatný životní styl. Nevyplácí se zejména přesouvání zábavy či práce do pozdních nočních hodin, protože se tím odsouvá chvíle, kdy si tělo říká o spánek samo. Organismu můžeme ulehčit také tím, že budeme chodit spát zhruba ve stejnou dobu. O něco složitější situace nastává u lidí, kteří pracují nepravidelně na směny. Pokud nedokážou usnout ve dne, měli by se podobnému zaměstnání zdaleka vyhnout.
Pokud spánek nepřichází, neklesejte na mysli a rozhodně se nesnažte usnout za každou cenu. Výsledkem bude pouze to, že se budete v posteli převalovat o pár hodin déle. Mnohem lepší řešení je věnovat se jiné aktivitě, například četbě knihy, poslechu hudby nebo sledování filmu. Ostatně pro spánek můžeme udělat i něco předem. Kdo se chce dobře vyspat, může tělo unavit sportovní aktivitou, ale ne těsně před spaním. Organismus se totiž při námaze nastartuje a potřebuje několik hodin, aby se opět uklidnil. Podobné je to i s nočními útoky na ledničku. Ideální je pojíst něco malého naposledy dvě hodiny před spaním. Alkohol by se před spaním neměl pít vůbec. Pomůže sice usnout, ale za cenu narušení přirozené struktury spánku. Totéž ostatně platí i o dalším ze zlozvyků - kouření.
Stejně podstatné je i to, kde usínáme. Ideální je klidné místo, kde nás neruší náhodné zvuky. Místnost by neměla být přetopená ani zbytečně chladná. Vyplatí se všímat si zdrojů světla - lidský organismus je velmi citlivý a světelný podnět bere jako signál k probuzení.
Nekvalitní spánek může být mimo jiné jedním z příznaků onemocnění. Například při zvýšené funkci štítné žlázy pacient nemůže usnout, naopak při snížené funkci tohoto orgánu spí nezvykle dlouho, aniž si dostatečně odpočine. Také některé nemoci srdce a plic spánek narušují. Trable s usínáním v neposlední řadě pociťují i ženy v přechodu.

NEMŮŽETE USNOUT?

nepřesunujte zábavu a práci do nočních hodin ukládejte se ke spánku ve stejný čas když nemůžete usnout, věnujte se jiné aktivitě cvičte, ale ne těsně před spaním nekuřte, nepijte alkohol a nejezte alespoň dvě hodiny před spaním odpočívejte v klidné, temné a větrané místnosti

Foto popis|