úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Zdraví
26. února 2006
Odhalte riziko rakoviny prsu včas
Vyšetření by neměly opomíjet mladé ženy, nemoc u nich probíhá agresivněji
Lenka Krejcarová
S diagnózou rakoviny prsu se nepotýkají pouze ženy mezi padesátkou a šedesátkou, ale stále častěji i mladé dívky, u kterých by toto onemocnění nikdo nečekal. Bohužel právě jim se rakovina může stát osudnou -do ordinace lékaře přicházejí pozdě, nemoc u nich probíhá mnohem agresivněji a má tendenci se vracet.

Nepříjemnou zprávu, že onemocněly rakovinou prsu, se v Česku dozví každý rok okolo pěti tisíc zástupkyň něžného pohlaví a zhruba dva tisíce na ni zemřou. U dříve narozených ročníků je zákeřná nemoc zpravidla odhalena včas díky speciálním přístrojům a systému bezplatných prohlídek, takže mají velkou šanci na vyléčení.
Mnohem větší problém podle odborníků představuje zhoubné bujení pro ženy mezi dvacátým až pětatřicátým rokem věku. „Přicházejí pozdě, a už s velkým nádorem, kdy je léčba obtížná. Nenapadne je, že by se v mladém věku mohly stát obětí rakoviny,“ říká onkolog Luboš Petruželka. Zvýšenému nebezpečí jsou podle něho vystaveny především ty z žen, u kterých se nemoc vyskytla v rodině - geneticky je ovlivněno deset až patnáct procent případů rakoviny prsu. Pokud onemocněla matka nebo babička, je nutné, aby následující ženská pokolení chodila na pravidelné kontroly každého půl roku už od svých dvaceti let.
O moc lépe na tom podle Petruželky nejsou ani ženy, které odkládají mateřství. „Zjistilo se, že mít první dítě po třicítce nebo nemít je vůbec, jsou významné rizikové faktory pro vznik nádoru.“ Hrozbu podle onkologa zvyšuje i brzká menstruace, nadváha a kouření. Naopak dobře, co se týče rakoviny, jsou na tom ženy, které své potomky kojily déle než rok.

Testujte se!

Příznaky, kterými se rakovina prsu může ohlásit, jsou pestré. Asi nejznámějším vodítkem bývá hmatný útvar v prsu, jenž se nemění v závislosti na hormonálních změnách při menstruaci. Podezřelé by ženám mělo být také vtažení kůže či bradavky, změna barvy či asymetrie prsu, místní bolestivost, která není vázaná na cyklus, teplota a výtok z bradavky. Pokud se něco takového objeví, je nutné upozornit svého gynekologa či praktického lékaře, případně se přímo obrátit na centrum, které provádí mamodiagnostické vyšetření.
I když není možné hrozbu rakoviny odvrátit, existuje alespoň způsob, jak ji odhalit s předstihem. Ženy mohou kromě samovyšetření podstoupit například speciální test, který zjišťuje, zda se v jejich těle nachází jeden ze dvou genů, jenž může zhoubné bujení vyvolat. Pokud je test pozitivní, mají zhruba osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že nádorem prsu v budoucnu onemocní. Stejně velké riziko u nich představuje i rakovina vaječníků. Čím dříve se o tomto nebezpečí lékaři dozvědí, tím lépe pro pacientku. Výsledky léčby rakoviny prsu u mladých žen totiž nejsou tak dobré jako u dříve narozených a pacientky častěji umírají. Problém tkví v tom, že u nich bujení probíhá daleko rychleji a mnohem agresivněji. Z tohoto důvodu bývají obvykle i malé nádory léčeny chemoterapií. Situaci ještě komplikuje fakt, že v jejich případě není možné k vyšetření použít mamograf. V mladém těle se totiž odehrává řada hormonálních změn, které se odrážejí v prsní žláze, takže není snadné nádor najít. Lékaři proto dávají přednost ultrazvuku.
Preventivní vyšetření mamografem jednou za dva roky, které hradí pojišťovna, by neměly opomíjet ženy mezi pětačtyřiceti až devětašedesáti lety. Vyšetření prsu je třeba podstupovat pravidelně, nestačí jen jednou za život. Mužů, kteří mohou onemocnět rakovinou prsu také, se bohužel toto vyšetření netýká.

Chemoterapie i biofosfáty

Možností, jak léčit rakovinu prsu u obou pohlaví, je v současné době hodně a léčba bývá úspěšná. Základním kamenem je chirurgický zákrok, tedy odstranění nádoru z ňadra. Dalšími možnostmi jsou chemoterapie, radioterapie, imunoterapie a takzvané biofosfáty, léky, které se používají při léčbě kostních metastáz.

***

PŘÍZNAKY

- hmatný nepravidelný útvar v prsu, jenž se nemění v závislosti na hormonálních změnách při menstruaci
- vtažení kůže či bradavky
- změna barvy či asymetrie prsu
- místní bolestivost, která není vázaná na cyklus
- teplota
- výtok z bradavky

Foto popis| OBĚTI NEVĚDOMOSTI. Mladé dívky a ženy ve věku mezi 20 až 35 lety často nenapadne, že by mohly být obětí rakoviny.
Foto autor| Foto Allphoto