úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Zdraví
19. února 2006
Při alergii netrpí pouze oči a nos
Nebezpečí spojená s přecitlivělostí na pyl hrozí již od přelomu ledna a února
Lenka Krejcarová
I když zmínka o pylové alergii v zimě může leckomu připomínat otřepaný vtip o sáňkách v létě, obezřetnost je zcela na místě. První vlaštovky nepřiměřených reakcí totiž přivádějí neopatrné pacienty do alergologických ordinací již koncem ledna nebo začátkem února. Stačí natrhat pár větviček kočiček a na slzení, úpornou rýmu a salvy kýchání je zaděláno.

Blížící se příchod jara není pouze důvodem k radosti, ale pro půldruhého milionu lidí i k oprávněným obavám. Právě tolik pacientů se totiž v Česku potýká s alergií na pyl, takzvanou polinózou. Ačkoli se pro tento druh přecitlivělosti vžilo spíše označení senná rýma, podle odborníků lidový název vůbec neodpovídá skutečnosti. „Pacienti s takzvanou sennou rýmou jsou alergičtí na pylová zrna, nikoliv na seno, a jejich onemocnění se odehrává v celém organismu, nikoliv jen v nose a očích,“ vysvětluje Ester Seberová z alergologické ambulance v Plzni.
K typickým příznakům polinózy bohužel nepatří jen slzení, rýma, kýchání a ucpaný nos, ale i zcela jiné druhy potíží. Řadu pacientů sužují například kožní projevy nebo průduškové astma. Na astmatu je zrádná především skutečnost, že i pacient s nejlehčími dechovými obtížemi může za nepříznivých okolností skončit s těžkým záchvatem na pohotovosti. Výjimkou nejsou ani katary dýchacích cest nebo opakované záněty vedlejších dutin, které bývají považovány za infekční, a proto jsou často léčeny antibiotiky. Důvod je prostý - nemocní ani lékaři nemají o skutečné příčině nemoci tušení.

Pozor na mazlíčky

Dalším úskalím, které alergikům komplikuje život, je sklon k přecitlivělosti. Jejich trápení se časem může rozšířit i o další alergeny. Nemocní by se proto měli preventivně vyhýbat trvalému kontaktu s látkami, o nichž je známo, že alergii vyvolávají. „Roztočům se vyhnout nelze. Jejich množství v bytě lze pouze snížit, nikoli je odstranit. Domácí zvířata, především kočky, které jsou zdrojem celé řady alergenů, a to nejen v srsti, ale také ve slinách, produktech kožních žláz a dalších výměšcích, však v bytě být nemusejí. Ačkoli je to pro někoho velmi nepříjemné, obecně alergikům nedoporučujeme chovat v bytě domácí zvířata, i když se zpočátku může zdát, že nevadí,“ varuje lékařka. Kámen úrazu tkví v tom, že i když se příznaky alergické reakce objevují rychle, sama alergie nevznikne ze dne na den, ale rozvíjí se až během několika měsíců na základě trvalého kontaktu.

Preventivní opatření

„Každý pacient, byť s mírnými projevy pylové alergie, by se měl nechat vyšetřit alergologem. Ten mu předepíše nejen léky, ale stanoví i režimová opatření, jejichž cílem je omezit kontakt s alergenem,“ říká Ester Seberová. U dlouhodobých potíží je podle ní nutná preventivní léčba po celou dobu, kdy hrozí kontakt s pylem. Jiným druhem obrany před alergií je specifická alergenová imunoterapie ve formě vakcíny, která ovlivňuje reaktivitu organismu na daný alergen. Podává se dlouhodobě injekčně nebo v kapkách a je vhodná pouze u některých typů alergií. „Podle situace ji lze doplnit lékem, který dokáže rychle ulevit při akutních potížích. Tyto pohotovostní léky by měl mít pacient stále u sebe,“ upozorňuje lékařka. Nemocní by podle ní neměli zapomínat ani na sledování aktuálního pylového kalendáře.
Alergikům, kteří se potýkají s ekzémem a dalšími kožními projevy, může podle Seberové pomoci slunce a moře: „Přímořský pobyt u většiny pacientů stav kůže zlepšuje. Z pohledu alergologa je informace o atopickém ekzému důležitá. Pacienti, kteří jím trpí, mají totiž větší sklon k rozvoji průduškového astmatu.“

***

PYLOVÁ ALERGIE

* Příznaky

- nepříjemné svědění sliznic a oční spojivky
- slzení
- vodnatá rýma
- svědění, kopřivka, otoky nebo zhoršení ekzému
- salvy kýchání
- ucpaný nos
- únava a ospalost
- bolesti hlavy
- útlum a pocit nevůle
- zvýšená teplota

Foto popis| PRO CHVÍLE NEPOHODY. V okamžiku, kdy se alergie začne projevovat, je dobré mít u sebe úlevové léky.
Foto autor| Foto Karel Šanda