úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Zdraví
5. února 2006
Zimní radovánky raději bez úrazů
Následky karambolů na sjezdovkách dokáže zmírnit včasná lékařská pomoc
Lenka Krejcarová
Dovádění na lyžích či snowboardu nemusí pokaždé končit hezkou vzpomínkou na chvíle prožité na zasněžených svazích. Pokud si nedáme pozor, můžeme se hned po prvním dnu našich sportovních aktivit ocitnout na nosítkách horské služby.

Zima je na úrazy štědrá a ta letošní rozhodně není výjimkou. Ti šťastnější si z hor odvezou pouze modřiny a boule, jiní ortézu či čerstvou sádru na některé z končetin. Stále častěji se však objevují případy, kdy neopatrní vyznavači zimních sportů skončí v rukou lékařů s poraněním páteře nebo s rozbitou hlavou. V drtivé většině případů přitom lze i těmto zraněním předejít.

Rozehřejte svaly

Ztuhlé, na pohyb nenavyklé svaly si o nepříjemný úraz doslova říkají. Kdo si chce ušetřit zážitek z nemocnice, měl by před tím, než vyrazí na svah, dopřát tělu několikaminutovou rozcvičku, jež svaly dostatečně protáhne a zahřeje. Budou pak nejen lépe reagovat na zátěž, ale zároveň se zmenší riziko natržení vazů. Právě tyto úrazy patří kromě poranění páteře mezi ty nejčastější a bohužel také nejošidnější - vyžadují operaci a při větší zátěži se opakují. Pokud už k natržení vazu či svalu dojde, v žádném případě se nesnažte pokračovat v jízdě a ránu ledujte. Po ošetření mějte končetinu nad úrovní srdce a zbytečně ji nezatěžujte.
Ruku v ruce s protažením těla jde i o odhadnutí vlastních sil. Zkušenější lyžaři či snowboardisté sice rádi zamíří do obtížného terénu, ale také často bývají mezi těmi, pro které zimní sezona skončí první jízdou. Ideálním řešením je užít si první sjezd na nenáročném svahu, na němž si tělo připomene pohyby, které zapomnělo.

Helma nejen pro děti

Ačkoli při jízdě na kole vnímáme helmu jako běžnou součást ochranné výstroje, na sjezdovkách ji příliš často nevídáme. Přitom jen ona nás dokáže ochránit před řadou nepříjemných úrazů i ztrátou života. Malé děti se proto na sjezdovku bez helmy nevyplatí pouštět vůbec a zapomínat by na ni neměli ani ostatní. Do nemocnice nás totiž nemusí dostat pouze vlastní neopatrnost, ale i bezohledná jízda jiných lidí.
Dalším cenným pomocníkem jsou chrániče, které ocení zejména začínající snowboardisté. Pád na zledovatělém sněhu se totiž i v malé rychlosti vyrovná pádu na beton. Ti pokročilejší, kteří si neodpustí jízdu v čerstvě napadlém sněhu, by měli myslet hlavně na páteř. Ochránit ji dokážou například speciální pásy a vesty s vyztuženými zády.
Právě následky úrazů páteře se neurochirurgové zabývají nejčastěji. Ačkoli bylo před několika lety nemyslitelné, aby se pacienti se zraněním páteře dokázali celkem rychle vzpamatovat, dnes to umožňují moderní neurochirurgické metody. „Poranění páteře se většinou léčí korzetem, klidovým režimem a speciální léčebnou gymnastikou. Méně často už zlomeniny páteře operujeme,“ vysvětluje neurochirurg Jiří Chrobok. Krom toho lze také volit léčbu využívající implantáty a léčbu radiointervenční, například vertebroplastiku, při které se do zlomeného obratle vstřikuje speciální cement.
Moderní medicína sice dokáže zázraky, ale bez včasné první pomoci bývá snaha lékařů zbytečná. I přes pověru, že se s člověkem, který má zraněnou páteř, nemá hýbat, mu ji můžeme poskytnout, pokud například páteř znehybníme pomocí rukou.

***

CO DĚLAT

* Na svahu
- rozcvičte se
- nezapomeňte na helmu
- nepřeceňujte se a pro první jízdu si vyberte mírnější svah
- mějte přehled o lidech, kteří jedou nad vámi a okolo vás

* Při úrazu páteře
- při ošetřování zraněného, který je v bezvědomí, předpokládejte poranění páteře
- pokud je zraněný při vědomí, zeptejte se: Máte bolesti v oblasti páteře? Cítíte ruce i nohy a můžete s nimi pohnout?
- zvedat a přenášet zraněného by měly alespoň čtyři osoby, a to tak, aby s jeho páteří hýbaly co nejméně; ideální je držet hlavu zraněného v dlaních a tělo přenášet tak, jako by to byl jeden neohebný kus
- pokud je nutné poraněného transportovat, použijte rovné tvrdé lehátko
- pokud máme podezření na zlomeninu krčního obratle, je vhodné použít krční límec, neutiskuje totiž žíly na krku

Foto popis| NEPŘECEŇOVAT SE. Jak přečkat dovádění na sněhu bez újmy na zdraví? Důležité je dobře předem odhadnout vlastní síly.
Foto autor| Foto archiv