úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Zdraví
15. ledna 2006
Zima vlasům ubližovat nemusí
Nepříjemnosti nepřináší pouze mráz, ale i pokrývka hlavy a zanedbaná péče
Lenka Krejcarová
Třeskutý mráz a chumelenice dávají v zimě kštici pořádně zabrat, a tak není divu, že i s čepicí na hlavě se bez odpovídající péče často dostaví tristní výsledek ve formě křehkých a snadno lámavých nebo naopak zcela mastných vlasů. Jak proti těmto nepříznivým jevům účinně bojovat?

Chladné zimní měsíce, přesněji velké teplotní rozdíly mezi vytopenými budovami a studenými ulicemi, se dokážou na struktuře vlasů zle podepsat. Ti, kteří se potýkají se suchými vlasy, si tak pravděpodobně nejednou zazoufají nad jejich suchostí, lámavostí a křehkostí. Důvod k radosti však nemají ani lidé s mastnou kšticí. Časté střídání teplot a nošení čepice ji totiž mastí o poznání více a každodenní mytí vlasů se tak načas stane nepříjemnou nutností.
Na kráse naší chloubě nepřidá ani vlhko, které má samo o sobě doslova katastrofický dopad na účes - kudrnaté vlasy krepovatí a ty rovné pro změnu plihnou doslova před očima. Zcela opačný druh potíží nám dokáže připravit ústřední topení. Vlasy i pokožku na hlavě totiž vysušuje a způsobuje tak vznik statické elektřiny, jež z nás vmžiku vytvoří rozvrkočenou medúzu. Ve vytápěných místnostech je proto lepší používat zvlhčovače vzduchu zavěšené přímo na radiátorech. Pokud něco takového doma nemáte, umístěte alespoň do blízkosti topení nádobu s vodou.

Péče pro každý den

Suchým vlasům v zimě prospívají šetrné šampony, kvalitní kondicionéry a regenerační zábaly. Vhodná jsou také pěnová tužidla a gely, protože udržují účes a zároveň vlasy chrání. Naopak nepřítelem číslo jedna se v těchto měsících stávají kadeřnické zásahy, jako je například žehlení vlasů, barvení, trvalá či ondulace. Vyplatí se také vlasy příliš netrápit fénem. Pokud se vás problém se suchými vlasy netýká a spadáte spíše do kategorie lidí, kteří se potýkají s jejich mastnotou, myjte kštici každý den jemným šamponem určeným pro každodenní mytí. Na výběru přípravku v obou případech opravdu hodně záleží, protože agresivní šampon vlasy zbytečně vysuší, popřípadě podráždí pokožku na hlavě.
Ačkoli se říká, noste čepici, kdykoli je to možné, a uchráníte vlasy před chladem, pokrývka hlavy nemusí vždy pomoci. Místo krásy se totiž mohou dostavit projevy seboroické dermatitidy, laicky řečeno lupy. Pokud na ně někdo trpí, následky v podobě svědění, drobných bílých šupinek ve vlasech a začervenání pokožky na sebe nenechají dlouho čekat. Pokožka se totiž pod pokrývkou přehřívá, drží se pod ní také vlhkost.

Pozor na lupy

Pokud se již problémy s lupy objevily a nemizí ani po změně vlasové kosmetiky, navštivte raději dermatologa. Ten obvykle předepíše šampon s obsahem dehtu a antimykotiky, která mají nejen protizánětlivé účinky, ale také redukují tvorbu kožního mazu na hlavě.
Příliš radosti zima pravděpodobně nepřinese ani lidem, kteří denně počítají vypadlé vlasy. Chladné období totiž tento neblahý jev podporuje. Příčinou je nedostatek slunečního svitu stimulujícího produkci hormonů melatoninu a prolaktinu, jež podporují růst vlasů. Vyplatí se proto tělu dopřát speciální léčbu světlem a panthenol v tabletách.
Jinou nepříjemností spojenou s chladnými měsíci je také to, že jsme po předcích zdědili pravidelné výměny srsti. U části lidí je tento program dodnes aktivní a má na svědomí změnu letního „kožichu“ na zimní a naopak. Někteří lidé tak mohou na jaře očekávat další úbytek vlasů.

***

KŠTICE V ZIMĚ
* Co škodí - mráz, vítr a změny teplot - pobyt ve vytápěných místnostech bez zvlhčovačů vzduchu - nešetrná vlasová kosmetika - trvalá, barvení či odbarvování vlasů - ondulace, žehlení a přílišné
fénování - nošení čepice, trpíme-li lupy
* Péče o vlasy Suché - vhodné jsou velmi šetrné šampony, kvalitní kondicionéry a regenerační zábaly; nic nezkazíte pěnovými tužidly a gely, které udržují tvar účesu a zároveň vlasy chrání Mastné - vlasy myjte každý den jemným šamponem pro každodenní mytí
lk

Foto popis| MÁTE POD ČEPICÍ? Pokrývka hlavy nemusí automaticky znamenat ochranu vlasů před vlivem mrazu.
Foto autor| Foto Profimedia.cz