úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Apetit
8. ledna 2006
Jak ulevit nemocnému žaludku
Žaludeční vředy se zhoršují kouřením, alkoholem, kávou a kyselými pokrmy
Lenka Krejcarová
Jídlo nevzbuzuje obavy pouze v lidech s poruchou příjmu potravy, ale i u těch, jež trápí žaludeční vředy. Strach je namístě - každý pokrm, na kterém si pochutnají, totiž vzápětí následuje palčivá bolest v horní polovině břicha.

Ačkoli se nám od dětství vštěpuje, že máme jíst pravidelně a nepít kávu nalačno, před nebezpečím ve formě vředů nás tyto poučky neochrání. Příčinou vzniku primárních vředů je totiž bakterie Helicobacter pylori, která způsobuje chronický zánět sliznice žaludku a snižuje tvorbu ochranného hlenu. Kromě toho také narušuje těsná spojení mezi jednotlivými buňkami sliznice a umožňuje agresivním složkám prostupovat do hlubších vrstev. K infekci touto bakterií dochází většinou již v dětství, například při tom, když rodiče dítěti olíznou dudlík.

Vyvarujte se stresu

Velkou neznámou není ani vznik sekundárních vředů. Můžeme si je přivodit třeba polykáním léků proti bolesti, zejména nesteroidních antirevmatik nebo hormonů nadledvin, které oslabují sliznici žaludku. Nezanedbatelný vliv v tomto směru mají i stres a nervové vypětí, které vedou k žaludeční neuróze. Paradoxně jsou tyto vředy horší než ty, které způsobuje bakterie. Pacienti totiž musejí od základu změnit životní styl. V neposlední řadě mohou vředy provázet také jinou závažnou chorobu, například rakovinu či poruchy žláz s vnitřní sekrecí.
Potíže s vředy začínají v okamžiku, kdy agresivní kyselé šťávy poškodí výstelku sliznice žaludku. Pokud vřed proniká do hloubky, může porušit i svalovou vrstvu pod sliznicí. Výsledkem jsou již zmiňované potíže - postižený člověk pociťuje pálivou bolest v nadbřišku, při žaludečním vředu typicky ihned po jídle, při dvanáctníkovém spíše nalačno. Obtíže přitom zhoršují kyselá a kořeněná jídla. Pernou chvilku dokážou nemocným připravit také káva, alkohol nebo sladké jídlo konzumované nalačno. Stimulují totiž vylučování kyseliny chlorovodíkové, která nechráněnou sliznici dále narušuje. "Nejzávažnější komplikací vředů je krvácení z narušené cévy nebo průnik do volné dutiny břišní, případně do sousedního orgánu, například slinivky," říká lékař Petr Sucharda. Pokud se potíže objeví, neváhejte a vyhledejte lékaře. Jistotu, že jde skutečně o vředy, totiž získáte až po gastroskopickém vyšetření, kdy lékař do žaludku zavede sondu a odebere vzorek tkáně. Jinou, o něco příjemnější metodou je dechový test, při němž se zjišťuje přítomnost bakterie Helicobacter pylori.

Operace nebývá nutná

Pokud vyšetření potvrdí nejen vřed, ale i bakterii, je třeba podávat antibiotika, případně chemoterapeutika, a podstoupit protivředovou terapii. Užívají se při ní H2 blokátory tlumící tvorbu žaludeční kyseliny, místní analgetika a antacida neutralizující kyseliny. Zhruba za měsíc je pak nutná kontrola, jak se vřed hojí a zda se podařilo bakterii odstranit. V druhém případě nemocný dostane jen léky proti vředům. Operativní zákrok nebývá v současné době nutný - podstupují ho pouze lidé s vážnými komplikacemi vředů, například krvácením, jež nelze endoskopicky zastavit, nebo při perforaci žaludeční stěny.
Sami nemocní musejí výrazněji škrtat v jídelníčku a nahradit nevhodné pokrmy šetřícími potravinami. Naprosté tabu jsou i cigarety, protože zpomalují hojení. Důležité je také odpočívat a dopřávat si dostatek spánku.

***

TRABLE S VŘEDY

* Příznaky

- pálivá bolest v oblasti žaludku, která se dostavuje ihned po konzumaci pokrmu
- nechutenství či nucení na zvracení
- pocit sytosti
- nadýmání
- úbytek váhy

* Co pomáhá

- změna jídelníčku a životního stylu
- hodně spánku a dostatek odpočinku
- antibiotika, popřípadě antacida, léky neutralizující žaludeční kyseliny, či H2 blokátory

* Pozor na

- stres a dlouhodobé psychické vypětí
- cigarety
- kávu a alkohol konzumované nalačno
- sladkosti a kyselá či kořeněná jídla

Foto popis| CENA ZA ŽIVOTNÍ STYL. Žaludeční vředy způsobuje bakterie, ale větší potíže dělají ty, které jsou důsledkem stresu či polykání léků.
Foto autor| Foto Isifa