úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Bydlení
7. ledna 2007
O kolik víc zaplatíme na nájemném?
Obyvatele 760 tisíc bytů s regulovaným nájemným čekalo koncem minulého roku překvapení. Ačkoli ministerstvo pro místní rozvoj původně avizovalo, že činže od letošního ledna průměrně porostou jen o 14,2 procenta ročně, přihlédlo nakonec k aktuálním cenám tržních nájmů. Výsledek? Pět procent navrch.
více
7. ledna 2007
Řeč pravých úhlů a vůně dřeva
Kvalitní stavbu lze zvládnout i s malým rozpočtem, nechybí-li invence a selský rozum Domy, v nichž se potkávají krása a funkčnost, naštěstí neznáme jen z teoretických knih o architektuře, ale existují také v našem bezprostředním okolí.
více
31. prosince 2006
Domov v proměnách: na cestě do budoucnosti
Zatímco v minulosti v interiéru vládla nutnost a potřeba, nyní hraje rozhodující roli v jeho řešení svobodná volba. Současné nesvazující a přizpůsobivé pojetí moderního zanechává v úpravách interiéru zřetelné stopy. Veřejnost si bohužel často plete moderní s módním.
více
17. prosince 2006
DOMOV HUDEBNÍKA
Dvojdům v Chýni na západním okraji Prahy patří mezi realizace z poslední doby. Impulsem k jeho návrhu byla objednávka hudebníka-kytaristy, který si přál dům s pečetí jeho uměleckého zaměření a zároveň dům ne zcela jinotajný, ale "čitelný" jako metafora osobnosti tvůrce.
více
17. prosince 2006
SURREALISTICKÝ SEN
Měkký a náležitě chundelatý -přesně takový domov si pro sebe a svého jediného potomka nechal postavit v japonské Tsukubě manželský pár, který se v rámci svého novinářského povolání zabývá moderní architekturou.
více
17. prosince 2006
VÁŽKA PRO FOTOGRAFA
Zajímavou ukázkou vynalézavosti je experimentální dům, který vznikl v roce 1996 v Northamptonshire ve Velké Británii. Skromné, ale nápadité letní obydlí ve tvaru vážky si nechali postavit manželé Gina a Geoff Smithovi.
více
10. prosince 2006
Krásná vila s ženskou duší
Málokterý dům dokáže splynout s duší místa a plně rozvinout potenciál parcely. Moderní vila v Praze Pod Děvínem, kterou pro početnou rodinu navrhl pražský architektonický ateliér 4A, patří mezi novostavby, které dokázaly obojí.
více
3. prosince 2006
Kde vzít peníze na opravu?
Co mají společného Mělník, Ústí nad Labem, Mladá Boleslav, Trutnov, Kroměříž a Zlín? Jsou to města, jež si nemusejí dělat příliš starostí se stavem panelových domů. Většinu z nich totiž prodala nájemníkům a ti si pak svůj majetek začali sami dávat do pořádku pomocí úvěru a státní podpory.
více
3. prosince 2006
TUZEMSKÁ PANELOVÁ HISTORIE
Sídliště začala od šedesátých let ve velkém zaplavovat značnou část českých a moravských měst. Paneláky ovšem nespadly z nebe z ničeho nic.
více
3. prosince 2006
FOTO - PŘESTAVBY PANELOVÝCH DOMŮ OČIMA ARCHITEKTA PETRA KOVÁŘE
Foto popis| ILUZE PŮVODNOSTI. Přestože rekonstrukce panelovému domu (Hostivice) nepochybně prospěla a představuje jakési jeho zmrtvýchvstání, nelze ani tento způsob považovat za optimální cestu. Původně čtyřpatrovému domu bylo přidáno podlaží s mezonetovými byty.
více
3. prosince 2006
Jak se daří oblékat paneláky
Úpravy panelákových exteriérů v řadě případů zbytečně popírají jejich vlastní tradici Paneláky zaplavily v 60. až 70. letech česká města. Pokusů o jejich polidštění chválabohu přibývá. Za nešvar rekonstrukcí lze považovat opomíjení funkcionalistické tradice, z níž paneláky vzešly.
více
19. listopadu 2006
Komfort na stáří
Chvíle, kdy se ratolesti postaví na vlastní nohy, mívá pro rodiče hořkosladkou příchuť. Radost z toho, že se děti osamostatnily, doprovází otázka - co dál. Spolu s ní obvykle vyvstane i požadavek efektivně přetvořit rodinný příbytek.
více