úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Cestování
10. prosince 2006
Nádražní nirvána a vlakové obžerství
ASIE TEREZY ŠIMŮNKOVÉ
TEREZA ŠIMŮNKOVÁ
Thajská nádraží jsou tak čistá, že by se na nich dalo jíst ze země. Během čekání na věčně zpožděný vlak taky přijde piknik na peronu k chuti. Lokálka nabírá (ještě před výjezdem z depa) obvykle půlhodinové, rychlík hodinové zpoždění. Přes úmorné čekání panuje na nádražích klid. Thajci, obrnění svatou buddhistickou trpělivostí, pokojně pospávají podél zavazadel; cizinci rezignovaně nechávají plynout čas.
Slunce pálí. A vlaky nejedou.
Místní železniční síť není zrovna bohatá, pokud se při počtu pěti kolejí rozbíhajících se z Bangkoku pěti směry vůbec dá hovořit o síti. V praxi to znamená, že pokud cestujete jen po železnici, všechny vaše cesty začnou a skončí v Bangkoku. Pokud v zemi zůstanete déle než dva týdny, máte slušnou šanci, že bangkockým nádražím projedete asi osmapadesátkrát. Thajské vlaky třetí třídy se s trochou vlastenectví dají přirovnat ke druhé třídě Českých drah; luxus thajské první třídy nemá konkurenci. "Tady máte vlastní záchod?" vystrkují ohromení Zápaďané hlavu z kupé lůžkových vagonů, než jim obsluha přinese večeři jako v Orient Expressu.
A protože většina vagonů má trvalé zatemnění proti slunci a krajinu si jde prohlížet leda na digitálu, je jídlo jedna z mála aktivit, které cestujícímu v thajském vlaku zbývají. To není problém, protože tu nonstop proudí desítky prodavačů s obrovskými koši, kteří zmlsanému pasažérovi za pár bathů rádi nabídnou všechny krajové speciality. Od dočerna vyuzené ryby, z které ještě čouhá dřevěný gril, přes jemňounké kokosové palačinky po směs pečených kobylek. Když koupíte víc než pět kusů, dostanete slevu.

Foto popis|