úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Cestování
3. prosince 2006
Civilizaci nezastavíte, ale předběhnete
ASIE TEREZY ŠIMŮNKOVÉ
Tereza Šimůnková
„Ráj na zemi,“ šeptal mladý Němec s pohledem zabodnutým do temně modré mořské hladiny, v níž se romanticky černal hornatý ostrov Koh-Chang. „Já tady byl před pěti lety,“ extaticky sděloval spolupasažérům na lodi, „přijel jsem na týden a zůstal dva měsíce. Ten klid! Spalo se v chýších, elektřina fungovala jen na dobré slovo!“ Lehce znejistěl, sotva se černý ostrov rozblikal prvním z asi padesáti neonů na pobřeží. „Ono pět let je dlouhá doba, civilizaci nezastavíte, že jo,“ snažil se utěšit těsně před přistáním, když pozoroval místní řidiče pick-upů, jak se houfují do rojnic a dělí si „kořist“, kterou pak odvážejí do hotelů. Pak náš spolucestující ztichl a už ani nemukl.
Thajsko je s deseti miliony cizinců ročně nejnavštěvovanější zemí Asie a bude hůř. Kam před deseti lety lidská noha nevkročila, dnes vstoupí denně v lepším případě noha thajská, jejíž majitel zrovna vyměřuje pozemek na stavbu restaurace nebo masážního centra, v horším noha turistická, která se právě nechává masírovat či zrovna vstává k obědu.
Civilizace skutečně kráčí mílovými kroky, ale cestovatel ji i na Koh-Changu může předběhnout. Hned po vylodění je třeba podstoupit diskusi s řidičem a přes jeho protesty se nechat odvézt podél celého pobřeží na úplný jih ostrova, kde končí asfaltka. Tady, na místě zvaném Long Beach, se romantiky chtivý cestovatel může ubytovat v chatrné dřevěné chýši pod děravou moskytiérou se společným tureckým záchodem a za zvuku větru kvílícího mezi klepajícími se stěnami vychutnávat talíř instantních nudlí. Tenhle turistický areál pro milovníky staré dobré dřevní romantiky otevřeli loni.

Foto popis|