úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Cestování
3. prosince 2006
Ve světě loutek a cirkusu
PRACHATICE
šp
V Prachaticích bylo letos v květnu otevřeno zajímavé muzeum, které vás uvede do pestrého světa loutkářství a lesku manéží. Řeč je o pobočce Národního muzea – Expozici české loutky a cirkusu.
V úvodním sále potkáte třeba Kokeislova kašpárka, který spolu s lidovým loutkářem putoval ode vsi ke vsi. Proscénium Karla Štapfera je zase připomínkou jedné z prvních amatérských tuzemských scén, jež předcházely vzniku profesionálního loutkového divadla. Další sál seznamuje s tradicí rodinných loutkových divadel. Zde také máte možnost navštívit Říši loutek nebo se setkat s loutkami Jiřího Trnky nebo postavičkami Spejbla a Hurvínka.
Část věnovaná světu cirkusu přivádí do cirkusové manéže s hrazdami, jednokolkami, náčiním pro žongléře nebo perskou tyčí. Seznámit se tu můžete s cirkusáckými dynastiemi Kludských, Berousků, Tříšků, Štaubertů, Kaiserů či Wertheimů. Rodinné cirkusy sice byly po roce 1948 postupně zlikvidovány, cirkusové umění však žilo i dále ve státním cirkuse Humberto.

***

JAK SE TAM DOSTAT

Expozici Muzea české loutky a cirkusu najdete v Prachaticích na Velkém náměstí 43. Otevřeno je denně mimo úterý. Od října do dubna je otevírací doba od 9 do 17 hodin. Od května do září je otevřeno od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 50 korun, snížené vyjde na 30 korun a rodinné je za stokorunu. Děti do šesti let mají vstup zdarma. V muzejním obchodě jsou k zakoupení loutky, cirkusácké rekvizity či kouzelnická literatura.

TOULAVÁ KAMERA

Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Českou televizí. Pořad Toulavá kamera uvádí ČT1 v premiéře vždy v neděli v 10 hodin. Reprízu pořadu můžete sledovat ve středu ve 14.05 rovněž na ČT1.

Foto popis| SLAVNÁ MINULOST. Expozice českých loutek zahrnuje období od prvních marionetářů až do padesátých let minulého století.
Foto autor| Foto archiv muzea