úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Cestování
26. listopadu 2006
Ranč ve westernovém stylu
SUŠICKO
šp
Užít si dovolenou sbíráním hub, procházkami v odlehlých končinách, projížďkami na koních nebo tradičními pracemi je možné i na českém venkově. Agroturistika se u nás rozvíjí pozvolna, ale podobná místa najdete už v řadě tuzemských regionů. Počet zemědělských usedlostí, jež jsou připraveny i na turisty, přibývá. Cestu na český venkov si tak každoročně nacházejí i Holanďané, Belgičané či Francouzi.
Pokud vás neodradí drsné podmínky, může být zajímavou inspirací Ranch Svobodná země Vogelsang, westernový ranč v náruči Národního parku Šumava nedaleko Kašperských Hor. Jak už název napovídá, nelze čekat tradiční usedlost s kravami a zemědělskými stroji. Spíše tu narazíte na stádečko bizonů či pštrosa emu. A také na ovce, kozy a hlavně koně. Styl divokého západu sem přinesli manželé Halbhuberovi, kteří v první polovině 90. let začali pronajímat vybavenou maringotku, poté rekonstruovali starou školu a postupně vybudovali celý westernový areál s ubytováním. O tom, na koho tu nejspíše narazíte, výmluvně svědčí i webové stránky ranče - jsou psány česky a holandsky. Volný čas tu tráví rodiny s dětmi, různé partičky a v létě si tu dávají dostaveníčko například motorkáři.
Kdysi byl Vogelsang sklářskou vesnicí s řadou malých skláren. Po druhé světové válce bylo původní německé obyvatelstvo odsunuto a jako jiná místa v Sudetech i Vogelsang (přejmenovaný na Podlesí) pomalu pustl a mrtvěl. Westernový ranč manželů Halbhuberových je tak nejen nevšedním místem pro alternativní rekreaci, ale i symbolem obnoveného života v prostoru kdysi slavné sklářské vesnice.

***

JAK SE TAM DOSTAT
Westernový ranč Vogelsang v Podlesí ve nachází asi pět kilometrů od Rejštejna, odkud lze dojet automobilem nebo dojít pěšky. Z Kašperských Hor se můžete projít do Podlesí po červené značce. Informace o ubytování, cenách a možnostech rekreace najdete na www.vogelsang.cz. Z Podlesí lze podnikat výlety do okolí, například na Obří hrad u osady Popelná, do Muzea Šumavy v Kašperských Horách či na hrad Kašperk. Dostupná je síť turistických, běžkařských a cyklistických stezek. Lyžařský areál Zadov-Churáňov je vzdálen 25 kilometrů.

TOULAVÁ KAMERA
Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Českou televizí. Pořad Toulavá kamera uvádí ČT1 v premiéře v neděli v 10.00. Reprízu můžete vidět ve středu ve 14.35 na ČT1 a ve čtvrtek v 8.35 na ČT2.

Foto popis| DIVOKÝ ZÁPAD NA ŠUMAVĚ. Westernový ranč Vogelsang, který obývá řada zajímavých zvířat (rohaté zvíře na snímku vpravo je bizon), vybudovali v Národním parku Šumava manželé Halbhuberovi.
Foto autor| Foto archiv Vogelsang