úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Cestování
26. listopadu 2006
Vídeňské nákupy
Trhy ve Vídni mají kouzlo nejen před Vánocemi
Tomáš Fait
Poznat Vídeň v době vánočních nákupů je velmi příjemný zážitek. Předvánoční shon má v hlavním městě našich jižních sousedů překvapivý šarm. Některá zajímavá tržiště je však možné v rakouské metropoli na Dunaji navštívit celoročně.

Pestrost na stáncích

K adventu ve Vídni patří neodmyslitelně vánoční trhy konané na prostranství před vídeňskou radnicí, honosnou budovou v novogotickém stylu. Vlastní tržiště je zbudováno z mobilních dřevěných stánků.
A celé prostranství je nádherně vánočně vyzdobeno. Nabídka zboží je pestrá, od keramiky po domácí koláče. K trhům neodmyslitelně patří klobásky, pivo a svařené víno. Nad nimi se vznáší vůně pečených kaštanů.
Jestliže vánoční trhy před radnicí jsou časově vázány na advent, nedílnou součástí každodenního života Vídeňáků jsou další trhy, jako Karmelitermarkt, Rochusmarkt, Brunnermarkt a Naschmarkt. Poslední jmenovaný patří k těm největším a nejzajímavějším z nich. Prodává se každý všední den od 6.00 do 18.30 a v sobotu do 13 hodin. Název trhu lze přeložit jako trh s pamlsky. Nabídka potravin je obrovská, zvláště jsou nabízeny krajové speciality, delikatesy místní, ale i z Německa, Itálie, Řecka či z Turecka. Široká je nabídka specialit z Asie. Nepřeberný je výběr sýrů, uzenin, koření, oliv i exotického ovoce (některé je v Česku k dostání jen zcela výjimečně). Vedle prodejních stánků stojí i malá rychlá občerstvení, kde je možno nabrat nových sil.
Každou sobotu na Naschmarkt navazuje bleší trh na ploše, která je v týdnu využívána jako parkoviště aut. Část nabízených předmětů lze na takovém trhu očekávat - obrazy, vázy, svícny, porcelán, zrcadla, knihy, odznaky i oblečení. Mnohé věci však překvapí, třeba rodinné album s fotografiemi dědečka původního majitele. Trh je kuriózní směsicí sběratelských cenností a veteše.

Luxusní obchody i cukroví

Pro ty, kteří ve Vídni hodlají koupit exkluzivní dárek, lze doporučit elegantní nákupní ulici Kärtner Strasse, poprvé zmíněné v listině z roku 1257 pod jménem Strata Carythianorum. Dnešní domy pocházejí převážně z 18. století a nacházejí se v nich značkové obchody s oblečením, módními doplňky, šperky a bytovými doplňky. Při nákupu na Kärtner Strasse, která je od roku 1973 pěší zónou, je nutno sáhnout hlouběji do kapsy.
Zůstaňme ještě u exkluzivních dárků. Bývalá císařská dvorní cukrárna Demel na ulici Kohlmarkt, založená v roce 1785, je i v současnosti největší a nejdražší cukrárnou ve Vídni. V roce 1857 se stal vlastníkem cukrárny Christoph Demel, po němž se jmenuje dodnes. Sladkosti se zhotovují podle starých receptů a výhradně ručně. Prodavačky ve stylových černých šatech, hovořící ve třetí osobě, vám nabídnou čokolády, bonboniéry, dorty a džemy v dárkovém balení. Na kazetu tří domácích džemů po dvou stech gramech si připravte 35 eur, na malý Sacherův dort 26 eur.
Při celodenním nakupování je možno nutné spojit se zajímavým. V samém centru města v ulici Graben byly v roce 1905 v secesním stylu zřízeny veřejné podzemní toalety. Nenápadný vchod poblíž jedenadvacet metrů vysokého, bohatě zdobeného morového sloupu Nejsvětější trojice z roku 1679 vás zavede do dřevem a mramorem vykládaných kabinek s pozlacenými armaturami. Přestože oprava koncem minulého století stála 12 milionů šilinků, poplatek činí pro Vídeň běžných 50 centů.