úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Cestování
19. listopadu 2006
Tavicí kotel Khaosan Road
ASIE TEREZY ŠIMŮNKOVÉ
TEREZA ŠIMŮNKOVÁ
Bulvár Khaosan a přilehlé tři čtyři ulice ve středu thajské metropole Bangkok je proslavené centrum levné turistiky. Za pár babek se tu dá slušně pobýt a ještě slušněji užít a požít. A tomu odpovídá skladba zdejších návštěvníků. Myslíte, že zde narazíte na byznysmeny, kteří si po úspěšném uzavření obchodu v bangkockém dowtownu chtějí zařádit jako zamlada?
Na mladé místní? Sexuální turisty? Úplně vedle.
Typického návštěvníka Khaosan je možno identifikovat podle bavlněných pytlovitých kalhot, bavlněného trika s nápisem a bavlněné čelenky ve vlasech s dredy. Kromě bavlny je společensky přípustné už pouze hedvábí, pokud ho tedy koupíte na Khaosan. Dalším poznávacím znakem dočasného obyvatele Khaosan je malé zavazadlo (zatímco to velké leží v pokoji v hostelu), láhev pitné vody v jedné ruce a bedekr Lonely Planet v druhé. Foťáky se nevytahují - jsou nadupány hluboko v tašce mezi mapou, repelentem a prášky proti průjmu. Dodržuje se tu zásada: neměj u sebe všechno, co je tvoje, ale všechno, o co vážně nechceš přijít. Nakonec výstražné cedulky pověšené na stěnách hostelu -Thajcům na pokoje vstup zakázán - hovoří jasně.
Khaosan Road je takový pidi New York před sto lety, kde se všechno a všichni taví dohromady. Khaosan je odrazovým můstkem do jihovýchodní Asie pro všechny, kteří chtějí létat a nemají na letadlo. Je to bulvár, kde nad ránem korzují opilí Evropané pod třicet, kteří si přijeli „udělat Asii“, a opilí Američané, kteří už „Evropu udělali“. Na Khaosan vede první cesta z letiště a poslední cesta před odletem domů. Na Khaosan vám za padesát dolarů ušijí nový oblek Hugo Bosse, za deset vyrobí novinářský průkaz libovolné tiskové agentury a za pět dolarů prodají thai-Pod. Fajn je, že na stáncích s lepenkovými poutači „Kupujeme všechno“ zase můžete všechno prodat.

Foto popis|