úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Cestování
19. listopadu 2006
Za pivem do Černé Hory
BOSKOVICKO
šp
Nejen hrady, zámky či přírodní krásy jsou cílem našich turistických cest. Hojně navštěvovanými místy začínají být pivovary. Leckteré z nich během roku pořádají řadu akcí, zvou na exkurze do výrobních prostor či do svých speciálních pivovarských muzeí.
Možnost prohlídky pivovaru se tak nabízí namátkou v pivovaru Dalešice, kde se natáčel film Postřižiny, pivovar Kácov na krásném místě u Sázavy či třeba pivovar Polička na Vysočině, kde je k vidění původní varna a spilka. Podrobněji se však zastavíme v pivovaru Černá Hora, který najdete v turisticky zajímavé oblasti Boskovicka. První zmínka o tomto moravském pivovaru pochází z roku 1530, kdy panství Černá Hora vlastnili Jaroslav a Tass Černohorští z Boskovic a až do konce 19. století se tu vařilo pivo jen pro vrchnost. Historii pivovaru i jeho výroby můžete poznávat během exkurze, která vás zavede také do ležáckých sklepů, stáčírny, na expediční dvůr a nakonec do hospůdky. Jen na okraj: na pivo do Černé Hory chodil také básník Petr Bezruč, jehož jméno nyní nese i cyklistická trasa, která sem vede z Brna. Bezruč však jezdil do nedalekého Blanska a do pivovaru chodil přes kopec.

***

JAK SE TAM DOSTAT

Z Brna se do Černé Hory automobilem dostanete za 25 minut, trasa měří 26 km. Z brněnské metropole najeďte na silnici E 461 a pokračujte přes obce Česká, Lipůvka a Lažany. Na kole se můžete z Brna vydat do Černé Hory po osmadvacetikilometrové cyklistické trase nazvané Stezka Petra Bezruče. Ta začíná u nádraží Brno-Řečkovice. Z Řečkovic se vyjíždí podél říčky směrem na Lelekovice. Následuje výstup na takzvané Lelkovadlo u Lelekovic. Poté cesta vede kolem kopce Babí lom. Po sestupu do Šebrova cesta opět stoupá na kopec Jedle. Cesta končí u pivovarské sladovny.

TOULAVÁ KAMERA

Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Českou televizí.
Pořad Toulavá kamera uvádí ČT1 v premiéře v neděli v 10.00. Reprízu můžete vidět ve středu ve 14.35 na ČT1 a ve čtvrtek v 8.35 na ČT2.

Foto popis| MÍSTNÍ TRADICE. Na černohorské pivo chodil do místní hospůdky i Petr Bezruč. Dnes je po něm pojmenována cyklostezka.
Foto autor| Foto Naďa Kverková