úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Cestování
12. listopadu 2006
Výlet k protržené přehradě
šp
V Jizerských horách přitahuje už desítky let zájem turistů místo známé jako protržená přehrada. Letos je to devadesát let, co voda z protržené přehrady na říčce Bílá Desná smetla část obce Desná, strhla zde několik desítek domů a zanechala po sobě více než šedesát obětí.
Ke katastrofě došlo 18. září roku 1916, necelý rok po zprovoznění nádrže. Nejprve si procházející dřevaři všimli pramínku vody o průměru

TANVALDSKO

asi dvou centimetrů, který tryskal z hráze. Upozornili hrázného, který zděšeně volal správci stavby. Rozkaz vypustit okamžitě přehradu se mu však již splnit nepodařilo. Za tři čtvrtě hodiny již přišla na poštovní úřad v Desné zpráva o protržení hráze a žádost o evakuaci obce. K té však došlo jen zčásti. Prvním smeteným stavením byla panská pila. Voda vzala i připravené dřevo, jež po způsobu beranidla pomohlo pobořit i další domy. Železniční mosty zachytily část pevných částí, ale i tak voda v Tanvaldu ničí vybavení továren, odnáší kůlny a zaplavuje sklepy. Přilehlé pozemky jsou zaplaveny až do Železného Brodu.
Karel Podhajský, který měl na starosti dozor nad stavbou, se po zprávě o protržení zastřelil. Soudní proces s dalšími zodpovědnými osobami trval téměř sedmnáct let. V roce 1931 byli zproštěni viny, protože za příčinu neštěstí se označila geologická porucha hluboko pod hrází. Ke katastrofě však zřejmě přispěl chybějící geotechnický průzkum či použití nekvalitního materiálu a poněkud uspěchaná stavba.
Dnes na místě najdete hustý les a krátkou naučnou stezku. Nedaleko od ústí spojovací štoly jsou také vidět základy bývalé turistické Krömerovy boudy, která byla vypálena po roce 1945. Bývalá přehrada navíc leží na křižovatce řady turistických cyklistických a běžkařských tras.

***

JAK SE TAM DOSTAT

Z Prahy do Desné se dostanete přes Harrachov. Vzdálenost Harrachova od Prahy je asi 130 km, do Desné je to 15 kilometrů. Zde najdete také památník katastrofy. Turistické informace: Kromě protržené přehrady patří k dalším zdejším zajímavostem také vodopády v Černé Desné, vodní nádrž Souš, ozubnicová trať Tanvald -Harrachov nebo schody na Mariánskou horu. Kulturním centrem obce Desná je Riedlova vila, kde probíhají například výstavy.

TOULAVÁ KAMERA

Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Českou televizí. Pořad Toulavá kamera uvádí ČT1 v premiéře vždy v neděli v 10 hodin. Reprízu pořadu můžete sledovat ve středu ve 14.05 rovněž na ČT1.

Foto popis| MÍSTO NEŠTĚSTÍ. O katastrofě, která v roce 1916 měla 62 obětí, svědčí dodnes pozůstatky hráze.
Foto autor| Foto archiv