úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Scéna
7. ledna 2007
NOVÉ KNIHY
Stan BB art, 160 stran, 199 korun První dáma kanadské literatury sice proslula hlavně svými romány, ale v Česku se v poslední době dostává pozornosti hlavně jejím zápisníčkům, sloužícím jako laboratoř pro „romány, které hned tak nenapíše“.
více
7. ledna 2007
Strana se stále dívá
Pouze třiatřicetiletý režisér Florian von Donnersmarck vyrůstal v západním Německu, ve svém debutu se však odvážil do roku 1984 a komunistické části rozdělené země. Oproti hořce úsměvnému Good bye, Lenin! přichází se snímkem o poznání závažnějším, odhalujícím praktiky východoněmecké tajné policie.
více
7. ledna 2007
Král přišel bez ovací
Pro svou šestou adaptaci Bohumila Hrabala si Jiří Menzel z jeho románů vybral ten nejambicióznější a nejkomplexnější. Na osudu číšníka Jana Dítěte předvádí složité zvraty národních dějin v průběhu takřka půlstoletí.
více
7. ledna 2007
Hovna točit nikdy nebudu
Režisér Jiří Menzel má stále rád poctivou filmařinu a laskavou kritiku Film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále je nejočekávanější premiérou přelomu roku. Projekt okořeněný letitými spory o práva na adaptaci, návrat oscarového tvůrce k celovečerní režii provázený rozpačitými recenzemi.
více
31. prosince 2006
Jen žádnou další ostudu
Českou uměleckou scénou zatřásly hned zkraje roku 2006 dvě kauzy: personální čistka, kterou v památkářské obci rozpoutal Vítězslav Jandák, a unikátní výstava umění z doby Lucemburků, při níž si Správa Pražského hradu uřízla parádní ostudu.
více
31. prosince 2006
CD PRO ROK 2007
Kola pop-music se točí dál a v roce 2007 se máme na co těšit. Pro své fanoušky chystají nová alba The Cure, Nine Inch Nails, Coldplay a prý i Guns’n’Roses, pokud tomu stále chcete věřit. Zpěvák skupiny Blur Damon Albarn po veleúspěšných Gorillaz přichází hned v lednu s dalším projektem.
více
31. prosince 2006
Trend 2006: hudba na síti
Na co budou příští generace vzpomínat? Jaká alba z právě uplynulého roku vejdou do hudebních dějin? Co se letos v hudbě změnilo? Správná odpověď zní: nic zvláštního! Pro českého hudebního fanouška měl rok 2006 dvě významné události.
více
31. prosince 2006
UŽ ZASE HOŘÍ
Když management Národního divadla zahajoval sezonu tímto sloganem, netušil, že na první scéně bude letos skutečně horká půda. Správu instituce kritizoval už předchozí ministr kultury Vítězslav Jandák, ale do tak razantních reforem jako v oblasti památkové péče si netroufl.
více
31. prosince 2006
Perzekuce, ale také výkaly
Nový rok láme divadelní sezonu v půli. Rok 2006 nepřinesl na jevištích českých divadel zásadní zlomy ani revoluce. Nicméně nebyl ani nudný. Vladimír Morávek například zkompletoval s Divadlem Husa na provázku tetralogii Sto roků kobry.
více
31. prosince 2006
FILMOVÉ PREMIÉRY 2007
Apocalypto - soumrak říše Mayů podle Mela Gibsona Dveře dokořán - drama s Judem Lawem Světla v soumraku - klubová novinka Akiho Kaurismäkiho Obsluhoval jsem anglického krále -adaptace Hrabala, jíž se Jiří Menzel vrací po dvanácti letech k celovečerní režii únor Goyovy přízraky - režijní návrat dalšího českéh...
více
31. prosince 2006
Samé zavedené značky
Při bilanci uplynulého filmového roku udeří do očí absence velkopodívaných typu Pána prstenů či Harryho Pottera. Zato rok příští nabídne opět několik očekávaných kasovních trháků.
více
17. prosince 2006
Dvojí realita pro artová kina
Britský režisér Michael Winterbottom přichází ke konci roku s neodolatelně vtipnou variací na slavný Sternův román. Tvůrci stáli před úkolem adaptovat, slovy herce Coogana, „postmoderní klasiku, napsanou o dvě století dřív než vůbec přišla nějaká moderna“.
více