úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Svět vědy
7. ledna 2007
KALEIDOSKOP
NEW YORK - Délku lidského života sice ovlivňuje řada faktorů, ale vědci se shodují v tom, že ani peníze, zdravotní péče nebo rasa nejsou tak důležité jako vzdělání, píše americký deník The New York Times.
více
3. prosince 2006
Fantastický svět planety Saturn
Saturn, jak ho ještě nikdo nikdy neviděl. Tak lze charakterizovat zveřejněné snímky, které pořídila sonda Cassini-Hyugens, určená pro průzkum planety Saturn, jeho prstenců a systému jeho měsíců.
více
19. listopadu 2006
Ceny Česká hlava
Pátý ročník soutěže českých vědců a popularizátorů vědy Česká hlava má své vítěze. Z devadesáti nominací vybrala odborná porota osm vítězů. Laureáti si dohromady odnesli finanční příspěvek v celkové výši téměř dva miliony korun.
více
29. října 2006
MOZKY SOUČASNOSTI
Prestižní vědecký časopis Cell nedávno uveřejnil nové poznatky o trypanosomě - jednobuněčném parazitovi způsobujícím africkou spavou nemoc. Svou práci v něm popsali vědci z Parazitologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích.
více
29. října 2006
Glenn: Američan každým coulem
Dnes je to právě osm let, co do vesmíru odstartoval raketoplán Discovery na devítidenní vědeckou misi. Na jeho palubě byla sedmičlenná mezinárodní posádka, přičemž největší pozornost poutal astronaut John Glenn. První americký astronaut, který se do vesmíru vracel ve věku úctyhodných 77 let.
více
29. října 2006
Radioaktivita zdrojem života
Vědci odhalili v hlubinách země bakterie, které k životu nepotřebují sluneční svit Téměř tři kilometry pod povrchem země byly objeveny bakterie, které žijí z radioaktivity. Uran vytváří vodík a ten se pro ně ve spojení s přítomnými sírany stává zdrojem energie.
více
22. října 2006
Kluk, či holka?
Vědci našli gen, který, když zmutuje, změní pohlaví holčičky na kluka. Tento ohromný poznatek poněkud zkomplikoval chápání toho, co pohlaví vlastně je. Přestalo totiž platit, že „žena je, když jí něco chybí“. Ve skutečnosti je vznik pohlaví výsledkem jakéhosi souboje genů.
více
8. října 2006
MOZKY SOUČASNOSTI
Národní cena Česká hlava, kterou vláda České republiky každoročně vyznamenává nejlepší vědce a techniky, má od čtvrtka dalšího majitele. Je jím světově uznávaný matematik Jaroslav Kurzweil, který zásadním způsobem přispěl k rozvoji teorie integrálních a diferenciálních rovnic.
více
8. října 2006
CENA ZA FYZIKU
Letošní Nobelova cena za fyziku připadla vědcům, jejichž objevy přispěly k potvrzení takzvaného velkého třesku jakožto hypotézy o původu vesmíru. Astrofyzici John Mather a George Smoot pracovali na zkoumání záření kosmického pozadí, které bývá označováno jako ozvěna velkého třesku.
více
8. října 2006
CENA ZA CHEMII
Roger KORNBERG Za objasnění problematiky kopírování informací z genů a jejich přenosu do částí buněk, které produkují bílkoviny Američan Roger Kornberg pokračuje v rodinné tradici.
více
8. října 2006
CENA ZA LÉKAŘSTVÍ A FYZIOLOGII
Andrew FIRE, Craig MELLO Za objevení zásadního mechanismu pro kontrolování toku genetických informací (RNA)“. RNA funguje jako jistý manažer v přenosu a využití dědičné informace uložené v DNA. Její úloha zahrnuje mimo jiné také schopnost zabránit fungování určitých genů.
více
8. října 2006
Nobelův výbor oceňoval vědce
Prestižní cenu dostalo pět Američanů za velký třesk, poslíčka RNA a genový vypínač Laureáty nejvyššího ocenění ve vědeckém světě vyhlásila v minulém týdnu Královská švédská akademie věd ve Stockholmu. Všechny udělené Nobelovy ceny putovaly do Spojených států a celkem bylo oceněno pět Američanů.
více