úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Na mušce
7. ledna 2007
NA MUŠCE
Daniel Deyl
Pokud neznáte jména Christiana Vigourouxe a Yvonne Castellové, vězte, že jste dosud žili šťastný život. Soudce francouzské Státní rady a učitelka na základní škole v kanadském Ontariu totiž vstoupí do dějin jako lidé, kteří - nezávisle na sobě, během jednoho týdne, v jakési temné globální koordinaci zla - zakázali dobrou vůli.
Vigouroux zakázal pravicové charitativní organizaci Solidarité des Francais rozdávat chudým lidem polévku. Proč? Polévka je vepřová a muslimům a židům vepřové nejede, pročež by se mohli urazit. To by ohrozilo veřejný pořádek. Nazdar, člověče.
Castellová zase z dobročinné akce, během níž její žáci přinášeli do školy jídlo pro chudé, poslala domů osmiletou dívenku Stephanii Templetonovou s batohem plným dobrot. Přinesla totiž - a teď dávejte pozor - jídla příliš mnoho. Učitelka odůvodnila svůj postup tím, že by ostatní žáci, kteří měli jídla méně, mohli být zahanbeni. „Máme doma hodně jídla a chtěla jsem těm lidem udělat radost,“ divilo se děvčátko. Je možné si myslet, že bude chtít někomu dělat radost ještě příště? Navzdory zrůdám? Vydrž, Stephanie, vydrž.