úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Publicistika
Na mušce
Svět vědy
Scéna
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
Na mušce
12. listopadu 2006
NA MUŠCE
Daniel Deyl
„Bylo by už lepší, aby této zemi vládla paní Thatcherová, a ne její pokleslý žák Václav Klaus, na něhož stačí náš poslanec Wagner,“ řekl v polovině 90. let o tehdejším premiérovi jeho domácí rival Miloš Zeman.
Americký týdeník Time měl po deseti letech jiný názor a nechal dnes již prezidenta Václava Klause napsat pochvalný článeček o britské expremiérce baronce Margaret Thatcherové. Klaus nezklamal a napsal článek o sobě. (Výrazy „ona“ a „její“ se v článku o 362 slovech opakují jedenáctkrát, stejně jako „já“ a „můj“.)
Muž, jenž v Česku nechtěl privatizovat banky, protože by se chovaly příliš prozíravě, chválí lady Margaret za důslednou pravicovost. Spoluautor opoziční smlouvy, zvolený do prezidentské funkce hlasy komunistů, vyzdvihl její schopnost nejít do kompromisu s lidmi, kteří „nerespektují základní morální a politické principy“. V závěru článku, v němž vychválil vlastní podíl na založení ODS a obnovení kapitalismu v Česku (tón nasvědčuje, že ten podíl o něco přesahoval sto procent), doloží její velikost tím, že se „setkal s mnoha velikány světové politiky, ale žádný z nich na mě neudělal takový dojem“ jako právě baronka.
Z nějakého důvodu Klaus nezmínil, že jedním z důvodů, proč si paní Thatcherová udržela respekt, byla skutečnost, že na její tři vlády praskl za celých 11 let dohromady jeden jediný korupční skandál. Inu, asi panu prezidentovi nezbývalo místo.
Dobře tak. Ale zase poslanec Jozef Wagner? To snad tehdy Zemanovi přece jen trochu ujelo.