úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Nedělní Téma
Na mušce
Scéna
Recenze & Tipy
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
SMS soutěž
Události
18. prosince 2005
Zvláštní debut
Co předcházelo vydání Krejčířovy knihy
Lukáš Vltavský
PRAHA - Koncem října vtrhlo do pražského domu Jiřího a Anděly Gavendových policejní komando. Specialisty z Útvaru rychlého nasazení (URNA) přiměl k zásahu miliardář Radovan Krejčíř, když ze Seychel oznámil, že chce vydat knihu o svých kauzách. Jiří Gavenda s Krejčířem na knize spolupracoval jako autor grafické úpravy a fotograf. Pro policii byl proto velkým lákadlem.
Razie byla nakonec zbytečná. „Žádné rukopisy ani jiné dokumenty související s knihou v domě nebyly,“ říká Krejčířův přítel, který je nyní také na Seychelách.

Zabavené mobily a počítač

Neúspěšnou policejní akcí utrpělo především podnikání Anděly Gavendové. „Vzali mi všechny podklady a kontakty, které potřebuji pro svou práci,“ stěžuje si majitelka nakladatelství Agave. „Odnesli si také naše mobily a synův počítač,“ dodává. Ani dva měsíce po incidentu se prý Gavendová stále nedozvěděla, jestli a kdy se jí zabavené věci vrátí.
„Případ je stále v šetření. Nemůžeme podávat žádné bližší informace,“ říká na přímý dotaz k zásahu mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jana Pinková.
Policejní dostaveníčko nenechalo v klidu ani Krejčíře. „Ve skrytu duše doufám, že ti, co stojí za tímto terorem, se budou muset jednou zpovídat ze svých - nebojím se říct - zločinů!“ hřímá v závěru své knihy.
Přestože se policie ze všech sil snažila mu to zkomplikovat, nakonec Krejčíř svůj záměr uskutečnil: v pondělí 12. prosince zaplavila jeho zpověď pulty českých knihkupectví.
Vzápětí se kniha stala bestsellerem. Za jediný týden se prodalo přes 50 tisíc výtisků za více než 15 milionů korun.
Jak se Krejčířovi s Gavendou podařilo tisk a distribuci spisu zorganizovat? Autor prý text namluvil na diktafon a nechal stylisticky upravit. Sazbu si vzal na starost Gavenda a tisk Těšínská tiskárna, rodinný podnik Krejčířových. Ve firmě svého času působil jak podnikatelův nezvěstný otec Lambert, tak i sám Radovan Krejčíř. Nyní podniku „kraluje“ jeho matka Naděžda.
O něco větším problémem byl čárový kód. Knize vydané Krejčířovou seychelskou firmou International Contracting and Trading Corporation původně chyběl, tropický ráj s 80 tisíci obyvateli totiž podobné formality nevyžaduje. V Česku by se naproti tomu taková kniha prodávala jen velmi těžko. Drtivá většina obchodů kódy na přebalech vyžaduje, jinak knihu od distributora nekoupí.
V Knižním velkoobchodě Pemic správně vycítili, že Krejčířova kniha bude velký trhák, a tak vyšli miliardáři vstříc. „Nabídli nám, že potřebný čárový kód dodají,“ říká k tomu Gavenda. To ještě netušil, jaké „rodné číslo“ bude knize přiděleno. Radovan Krejčíř vyfasoval čárový kód po Viktoru Koženém. Respektive po knize Konkurenční strategie od M. E. Portera, kterou v roce 1994 vydalo Koženého nakladatelství Victoria Publishing. Před šesti lety zkrachovalo, tak proč nevyužít jeho čárových kódů?

Pád z čela hitparády

„Stává se to. Bohužel je duplicita kódů poměrně běžná,“ potvrzuje Helena Tamchynová z Národní agentury ISBN, která kódy knihám přiděluje. Důvod k zákazu prodeje takové knihy to rozhodně není. Prodejcům, ale i knihovnám to leckdy přináší zbytečné komplikace. Neutěšenému stavu na „trhu“ s čárovými kódy napomáhá také fakt, že takové jednání není trestné ani pokutovatelné.
Kvůli čachrům s „rodným číslem“ vypadla Krejčířova kniha ze žebříčku nejprodávanějších knih Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Když se přišlo na to, že je kód duplicitní a že je kniha vydána v zahraničí, musela z hitparády zmizet. „Žebříček je jen pro knihy vydané v Česku,“ vysvětlila Mária Olšanská, která pro SČKN žebříček sestavuje.