úvod   |   redakce   |   napište nám!   |   předplatné   |   inzerce
titulní strana (pdf)
rubriky
Nedělní Téma
Na mušce
Scéna
Recenze & Tipy
Auto & Moto
Cestování
Bydlení
Menu
Zdraví
Společnost
redakce
Redakce
Dopisy
Předplatné
Inzerce
SMS soutěž
Nedělní téma
2. října 2005
O HRAD HOUSKA VZORNĚ PEČUJÍ POTOMCI TOVÁRNÍKA ŠIMONKA
vlt
Na pomezí mladoboleslavského, českolipského a mělnického okresu se nachází gotický hrad Houska. Stavba už od pradávna přitahuje milovníky tajemna: podle legendy měla být skála, na které Houska stojí, branou do pekel. Kastelán Miroslav Konopásek se tu nebojí: „Zlí lidé jsou daleko horší než to, čím je hrad Houska opředen,“ říká s úsměvem.
Hrad postavil Přemysl Otakar II. na místě hradiště, které koncem 9. století založil vévoda Pšovanů Slavibor pro svého syna Houseka. V historii se pak vystřídala řada majitelů: Hynek z Dubé, Jan ze Smiřic nebo také Albrecht z Valdštejna a rod Kouniců. Původně gotický hrad prošel řadou stavebních úprav, dnes jej patrně nejvýstižněji charakterizuje označení renesanční zámek s prvky gotického hradu.
V roce 1924 koupil Housku od hraběnky Eleonory Andrássy prezident Škodových závodů a senátor Josef Šimonek. Jeho pravnuci Jaromír Šimonek a Blanka Horová dostali hrad po roce 1989 zpět. Hlavně oni se pak zasadili o to, že předchozí „péče“ státu je stále méně znát. Přitom chybělo málo a z Housky bylo „noční sanatorium“ pro pracovníky nedaleké Spolany Neratovice a příslušníky spojeneckých vojsk. S tímto nápadem přišlo v 80. letech vedení neratovické chemičky. Vznikly podrobné plány a byla zbourána unikátní vyhlídková věž. Dál se správci z dob socialismu v uskutečňování svých plánů naštěstí nedostali. Svého času tu byl umístěn také depozitář Univerzitní knihovny v Praze. Jako kastelán byl na Housku „uklizen“ nynější poslanec Svatopluk Karásek, který tam v roce 1975 umožnil skupině Plastic People of the Universe nahrát první desku.
Až potomci továrníka Šimonka, kterého Karel I. odměnil šlechtickým titulem baron, Housku poprvé otevřeli pro veřejnost. Stalo se tak před šesti lety. Všechny peníze ze vstupného jdou do rekonstrukce objektu. Minulou zimu byly například v nejvyšším patře otevřeny renovované sály s překrásnou vyhlídkou, v nichž se pravidelně konají kulturní a společenské akce.